Stavíte nebo renovujete? Chcete si pořídit i vlastní krbovou vložku s atraktivním designem obestavby? Ať už si vyberete krb na dřevo, anebo modernější plynový krb, který je vhodný i do bytových domácností, měli byste se zamyslet nad jeho umístěním. Zkuste jej dát právě na takové místo, kde účinně přispěje k potřebám vytápění.

Důležitost umístění krbové vložky

Chcete váš plynový krb využit na maximum? Má být jeho primární funkcí efektivní vytápění? Pokud ano, měli byste jej umístit tak, aby přispíval k uspokojení energetických potřeb vaší domácnosti. Jak si ale vybrat ten správný?  

Nejlepší bude, když si před jeho osazením odpovíte na tyto 3 otázky:

  1. Kde je největší část vašeho obytného prostoru?
  2. Kde trávíte s rodinou nejvíce času?
  3. Odkud bude mít teplo nejlepší přístup do ostatních částí domu?

Krbová vložka a uspořádání domu

Váš krb je samozřejmě dobré umístit do takové části domu, kde bude vizuálně atraktivní, kde zároveň trávíte většinu svého času a kde také nejvíce využijete teplo z krbu. Obvykle to bývají místnosti nacházející se na hlavním poschodí, např. ložnice, jídelna, obývací pokoj nebo kuchyň.

Proč je umístění tak důležité?

Uspořádání vašeho domu ovlivní schopnost krbu vytápět i jiné prostory v domě. Pokud si stavíte nový dům, zvažte jeho dispozice v závislosti na potřebě umístit vhodně krb. Otevřené řešení vnitřních prostor, kde je jen několik stěn pro oddělené místnosti, umožní teplu šířit se od krbu do ostatních částí domu.

Pokud máte navíc dvoupatrový dům, přístupné schodiště také napomáhá přirozenému proudění vzduchu a umožňuje rychlejší pohyb tepla nahoru. Pokud jsou za schodištěm situované další místnosti, teplo se sice dostane nahoru, ale nebude rovnoměrně proudit po celém podlaží.

Krbová vložka na obvodové stěně

Nemáte na výběr a nejlepší místo pro umístění vašeho krbu se nachází na obvodové stěně? Izolace domů jsou v současné době velmi kvalitní, nemusíte se tedy obávat, že vám bude teplo unikat z domu pryč. Z hlediska proudění tepla do jiných místností je to už při tomto umístění složitější, nejefektivnější je samozřejmě mít krb uprostřed domu. V případě rekuperace při distribuci tepla však na dispozici krbu nezáleží.

Krby pro teplo i potěšení

Výběrem kvalitního plynového krbu nebo krbu na plyn a kombinací s hlavním topením můžete dosáhnout velmi efektivní dvojice. Zatímco podlahové topení bude udržovat podlahu v přijatelné teplotě a vyhřívat dům, krb se postará o příjemnou a hřejivou atmosféru hlavní místnosti vašeho domu.

Pokud si vyberete správnou krbovou vložku a vhodně ji umístíte, budete ji rádi používat a určitě nezapadne prachem. Jako bonus navíc získáte atraktivní design a nezapomenutelnou atmosféru!