Nejčastější otázky a odpovědi

Ve zkratce je to možné shrnout asi takto: krb na dřevo = aktivní pohyb vs. krb na plyn = pohodlné vytápění.

Pokud jste fanouškem krbu na dřevo, je potřeba počítat s tím, že tento krb bude vyžadovat více pozornosti a času, protože dřevo je třeba koupit ať už zpracované a vysušené nebo si ho nasvážet a nařezat. Důležitý je i prostor, který potřebujete k jeho uskladnění a sušení (dřevo je třeba alespoň rok – dva sušit). Při topení musíte dřevo nosit ke krbu, což znamená, že si domů donesete i trochu nepořádku z úlomků kůry a pilin. Navzdory tomu všemu je tu stále mnoho příznivců klasických krbů na dřevo, a to díky jejich autentičnosti a vůni dřeva. Často je využíván jako nezávislý alternativní zdroj tepla.

Zvažujete-li krb na plyn, jeho výhodou je, že po zapojení už nemusíte dělat nic dalšího, protože vytápění a zvyšování i snižování plamene je ovládáno pomocí dálkového ovladače. Takže po příchodu domů si můžete zapnout TV i krb současně. Lze nastavit denní i týdenní režim vytápění. Dálkový ovladač má zabudovaný snímač teploty, funguje tedy také jako termostat. Naše plynové krbové vložky jsou bezpečné, musí být zapojeny oprávněnou námi vyškolenou osobou. Krb potřebuje koncentrický komín jako plynový kotel, nasává jím vzduch a zároveň vypouští spaliny. Jako palivo lze použít zemní plyn, ale i propan-butan z láhve. Plynový krb je časově nenáročný, dokáže vykouzlit příjemnou atmosféru jediným stisknutím tlačítka.

Průměr komína závisí na
na výkonu krbu a výšce komína, ale pohybuje se standardně od 150 do 200 mm.

Krbové vložky jsou vyrobeny z ocelového plechu a tepelně nejvíce namáhaná místa jsou vyrobena ze žáruvzdorného materiálu – antikorozního materiálu.

Intenzita přikládání závisí na intenzitě topení, tj. zda topíte naplno, nebo chcete jen jemný plamen, a na struktuře paliva. Bukové dřevo totiž může hořet déle než smrkové. U plynu „nakládáme“ pomocí dálkového ovládání. Je možné nastavit výšku plamene, a tím i intenzitu vytápění, nebo je možné nastavit teplotu, kterou chceme v dané místnosti, a krb může automaticky regulovat výšku plamene podle teploty v místnosti.

Umístění krbu nemá vliv na jeho účinnost. Záleží jen na majiteli nebo architektovi, který navrhuje dispozice interiéru. Pokud chcete krbem vytápět více místností, vyplatí se umístit jej například do středu domu, ne k obvodové stěně. Není to však nutná podmínka. Účinnost našich krbů se nezávisle od umístění pohybuje kolem 80 %.

Vstupní cena obou typů je zhruba srovnatelná. Pokud při porovnávání provozních nákladů vezmeme v úvahu celkovou přípravu na vytápění, jsou také téměř srovnatelné. U plynového krbu o výkonu 10 kW vycházejí náklady na jednu hodinu topení na 12,80 Kč. Při topení například bukovým dřevem stojí jeden kilogram přibližně 3,10 Kč. Při nakládce 3,5 kg koupeného suchého dřeva vychází hodinka topení dřevem na 11 Kč. K tomu je však třeba připočítat čas na přípravu dřeva, jeho dovoz, ruční přikládání a také úložný prostor navíc na jeho uskladnění.

*Uvedené ceny plynu a dřeva v době psaní tohoto textu. Momentální cena se může lišit od aktuální situace na trhu.

Obecně se od krbu instalovaného v tomto typu stavby očekává nízký výkon, rychlá reakce regulace a externí přívod vzduchu.

Pokud bychom se zaměřili na vizuální stránku, trendem je jednoduchost tvarů, zachování čistých linií, univerzálnost a v některých případech až strohost. Platí zde, že v jednoduchosti je krása. U tohoto typu obestavby je výhodou, že i malá změna doplňků může změnit její charakter i celkový design. Trendy v oblasti krbů směřují ke kvalitě a spolehlivosti topných zařízení. Krb si přeci nekupujeme každý den, proto je důležité vědět, co přesně kupujeme. Ne nadarmo se říká, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci.

NENAŠLI JSTE ODPOVĚĎ NA SVOU OTÁZKU?

ZAVOLEJTE NÁM
NAPIŠTE NÁM