Toužíte po moderním designovém krbu, který vytvoří dokonalé teplo domova? Prvotní představa většiny zájemců o nové luxusní krbové vložky se rozplyne hned poté, co si uvědomí, že vlastně nevědí, co chtějí. Na co se tedy soustředit při výběru nového plynového krbu nebo krbu na dřevo?

3 základní otázky

Při výběru nového krbu byste měli mít alespoň rámcovou představu o tom, jaký hledáte. I když se nezamýšlíte nad technickými parametry obestavby krbu, určitě víte, jak by asi měl vypadat. Než se tedy vydáte do prodejny, měli byste si zodpovědět 3 základní otázky:

  1. Chcete plynový krb, nebo krb na dřevo?
  2. Máte v domě komín?
  3. Jaké jsou energetické ztráty vašeho domu?

Plynový krb vs. krb na dřevo

Jestliže si chcete vychutnávat dlouhé zimní večery u plynového krbu, spektrum možností je téměř neomezené. Stačí si jednoduše vybrat ten, který se vám nejvíce líbí. V případě krbu na dřevo se situace mění v závislosti na zbylých dvou otázkách, tedy zda máte v domě komín a jaké jsou dispozice a tepelné ztráty domu.

Už máte komín, anebo se teprve chystáte jej postavit?

V případě, že chcete krb na dřevo a komín už máte postavený, naše možnosti jsou omezené. Musíme společně vybrat takový krb, který se bude hodit na daný komín. Proto budeme potřebovat projekt domu spolu s dispozicemi místnosti a výškou komína.

Pokud jste ale právě v procesu výstavby a komín ještě nemáte postavený, naše možnosti jsou prakticky bez hranic. Jediným omezením zůstávají dispozice vašeho domu. V tomto případě budeme potřebovat nějaký půdorys domu s velikostí a uspořádáním prostoru, ve kterém bude váš krb stát. Nemáte s sebou projekt? Nevadí, podáme vám tužku a papír a nakreslíte nám jej sami!

Tepelné ztráty domu

Je váš dům nízkoenergetický, nebo pasivní? V případě pasivních domů se z hlediska možností dostáváme na minimum. Avšak ne na dno! Jediným rozdílem oproti klasickým nebo nízkoenergetickým domům je omezení výběru na malé krby s nízkým výkonem, abyste se v domě doslova neuvařili. V rámci nízkoenergetických domů se spektrum možností opět rozšiřuje na maximum.

Neváhejte a vytvořte spolu s námi neopakovatelnou atmosféru vašeho domova!